php směrování url

Asi to znáte. Hledáte nějaký jednoduchý směrovač (router), se kterým by šlo tvořit seo optimalizované url adresy, ale narážíte jenom na přebobtnalé třídy s minimálně tisíci řádky? Svět se zbytečně překomplikoval. Všichni již dnes používají OOP, takže vývoj kódu trvá neskutečně dlouho (ve srovnání s procedurálním programováním) a nedá se v tom vyznat, protože je zapotřebí mnohonásobně více kódu, než v procedurálních dobách. Je to děsivý paradox.

Programujete-li pro klienty, je zřejmé, že musíte tvořit co nejvíc řádků kódu, aby se navenek zdálo, že k dosažení cíle je nutné odvést miliony hodin práce (já to tak rozhodně nedělám!). Kód píšete přitom tak, aby se v něm nikdo nevyznal a zejména ne nějaký programátor, který by měl ten marast po vás upravovat (pro mě je na prvním místě přehlednost, protože je lepší web postupně přizpůsobovat aktuální situaci, než muset kvůli složitosti dělat vždy úplně nový web). Jenže potřebujete-li tvořit web jen pro sebe a nikdo jiný se nebude nikdy na kód dívat, potom máte-li všech pět pohromadě, půjdete tou nejjednodušší a nejefektivnější cestou – tedy co nejméně řádků, co nejpřehlednější kód, žádný balast.

 

Musíte mít ještě dobře nastavený .htaccess, tzn. nejlépe takto:

RewriteEngine on
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule ^(.*)$ /index.php

A to je vše. Pokud je adresa například https://www.vaswebik.cz/galerie/strana/34 , potom controler bude soubor s funkcemi, akce je konkrétní fukce a parametry uložené v poli předáte zvolené funkci. Jednodušší a přehlednější už to být nemůže. Vím, nedá se vůbec uvěřit, že by tak jednoduchý kód mohl fungovat. Raději opět sáhnete po nějaké megalomanské routovací třídě s dvěstě metodami. Každý zkrátka programujeme trochu jinak.