Python je můj nejoblíbenější programovací jazyk. Učil jsem se a používám ještě pár jiných jazyků, ale tohle je mazel, který přináší radost z neustálého objevování a rychle dosažených výsledků. Ve srovnání s jinými jazyky v něm narážíte jenom na minimum chybových hlášení. Proč? Protože je jednoduchý a přehledný. Nemusíte se tolik trápit jako při studiu Javy, C++, JavaScriptu a dalších. Úžasná je také rozmanitost volně dostupných modulů, s nimiž lze řešit věci, které byly dříve vidět jen v říši sci-fi.

Při hraní s Pythonem mi došlo, že musím řadu poznatků přehledně zaznamenat pro pozdější využití, nebo zkrátka jen proto, že jde o hodně zajímavé věci, které by se mohly hodit i někomu jinému. Myslel jsem od začátku na to, aby zápisky byly přehledné a obsahovaly jenom nejnutnější informace potřebné k praktickému testování.

V IT se pohybuji už od roku 1995. Za tu dobu jsem se setkal s množstvím vycpávkových IT knih, což jsou knihy, ve kterých se autoři snaží především o co nejvyšší počet stran, aby bylo možné nastavit vysokou cenu. Jako čtenář takové knihy nenávidím, protože mne okrádají o čas a většinou je ani nedočtu. Pokud se chci něco nového naučit, nepotřebuji znát veškeré specifikace tříd nebo funkcí, ani mi nijak studium neulehčí, když autor sepíše přesný postup krok za krokem jako pro idioty. Potřebuji najít jen to podstatné, co mi umožní experimentovat a učit se na vlastní pěst rychleji, než kdybych musel procházet online specifikace a manuály. Kvalitní přehledné knihy chci mít po ruce také proto, abych se měl o co opřít a mohl si znalosti kdykoliv rychle oživit.

Je kniha „Python prakticky“ vhodná i pro Vás?

Třeba jste o Pythonu slyšeli zatím jen něco málo. Je také možné, že v Pythonu již programujete, anebo se o něj přinejmenším zajímáte, snad díky jeho stále rostoucí popularitě. Rád bych Vám v knize naznačil některé oblasti, které třeba Váš zájem o kreativní programování ještě zvýší.

Je učebnice vhodná i pro začátečníky?

Pro naprosté začátečníky, kteří se nikdy nesetkali například ani s příkazem if, kniha vhodná spíše není. Nevysvětluji obecně známé naprosté základy. Místo toho jsem se zaměřil na praktické využití, skrze které je však možné se naučit mnohem víc, než pouhým pročítáním teorie. Na druhou stranu musím upřesnit, že z jedné třetiny jsou v učebnici i úplné základy, jako například Řízení běhu programu, Datové typy (řetězce, seznamy, slovníky, tuple), Regulární výrazy, Práce se soubory a složkami … Takže je vlastně kniha vhodná i pro začátečníky, ale ne pro ten typ začátečníků, který si chce o programování jenom číst. Musíte si ve druhém okně otevřít editor a rovnou vše zkoušet, jinak kniha pro vás vhodná není.

Chcete se v budoucnu věnovat Pythonu profesionálně?

Praktické ukázky uvedené v knize se Vám na profesní cestě jistě mohou hodit. Ukážu vám například, jak lze jednoduše generovat z dat faktury, nebo štítky s čárovými kódy, grafy a obrázky.

Potřebujete se Python naučit jen kvůli studiu a jinak Vás příliš nezajímá?

V tom případě se Vás pokusím na řadě příkladů přesvědčit, že Python může být i skvělá zábava na dlouhé večery. Neznám v celé IT branži nic lepšího, než pocit uspokojení, který se dostavuje vždy, když program dělá přesně to, co od něj očekávám, i když jde o velmi složité věci. Připadám si potom jako čaroděj. Python dokáže třeba i číst nápisy v pohyblivém videu nebo rozpoznávat obličeje. (Na toto však bohužel v knize nebyl prostor.)

Máte děti a chcete je trochu navnadit na programování?

I v tomto může být Python nápomocný. Součástí je totiž modul Turtle, který je zaměřený právě na výuku dětí. Trochu jsem tento modul v knize rozebral.

 

Python prakticky je elektronická kniha ve formátu PDF.

Budete-li si chtít knihu vytisknout, je připravená na tisk ve formátu A4.

Počet stran:

Kniha je plná obrázků, které umožňují rychlou orientaci.

 

Co získáte navíc?

Dovolil jsem si na rozdíl od jiných autorů zajít ještě dál.
Mrzí mě, jak málo lidé vědí o účinných technikách studia. Většina studentů učebnice jen pročítá a dohromady si nic nepamatuje. Ve školách se nikde neučí o tom, jak si pamatovat a jak informace využívat. Proto jsem zařadil na konec i kapitolu, kde se dozvíte, jak se Python učit (a vlastně i cokoliv jiného), abyste si zapamatovali co nejvíce a nemuseli neustále všechno stále dokola dohledávat přes Google a nechat se tím vyrušovat od tvoření.

Víte například, kolik informací by se teoreticky vešlo do naší paměti? Podle profesora psychologie Paula Rebera může mozek člověka uložit až 2,5 PB (petabajtů) dat, což lze přirovnat k nepřetržitým 300 rokům sledování televize. Jak máte v úložišti nebo v počítači velký disk? 1 TB (terabajt)? Na 1 TB disk se vejde přibližně 1000 filmů v HD rozlišení. Na 2,5 PB disk by se vešlo zhruba 10 milionů filmů. Určitě se nemusíte bát, že byste si přílišným studiem informačních technologií vyčerpali svou paměť.

 

Co je v balíčku „Python prakticky“?

  • elektronická verze ve formátu PDF
  • v samostatných souborech příklady z učebnice, které mají více řádků
  • tištěné kartičky vybavovačky s mnoha rozmanitými otázkami a úkoly, celkem  x kusů!

Kartičky vybavovačky?

Jde o oboustranně potištěné karty o velikosti 10 x 10 cm, kde na přední straně je otázka/úkol, na zadní odpověď/řešení.

K čemu jsou vybavovačky dobré a jak se používají?

Vybavovačky jsou neodmyslitelnou pomůckou každého studenta, který si chce dobře a rychle pamatovat. Pomohou Vám při přechodu z fáze „vím“ do fáze „dovedu“.
Rozdělíte si je na hromádky podle úrovně zapamatování a po určité době testujete své znalosti. Přečtete si zadání a z hlavy je vyřešíte. Nesmíte kartičku otáčet ani hledat řešení na Googlu nebo v učebnici. Jedině tak zajistíte, že se vytvoří silné nové spoje a budete si vše rychle vybavovat, téměř jako profesionálové, kteří s kódem pracují několik hodin denně.

 

Jaká je cena celého balíčku?

Nebudu Vám zde psát blbosti typu přeškrtnutá cena 1500 Kč a podobně. Předpokládám, že o Python se zajímají jenom inteligentní uživatelé, kteří vědí, že přeškrtnuté ceny se u produktů uvádí jen proto, abychom měli pocit, že je produkt úžasně zlevněný. Cena celého balíčku je 300 Kč vč. DPH. Knihu ve formátu PDF si můžete stáhnout ihned po potvrzení platby. Tištěné kartičky obdržíte do týdne Českou poštou nebo přes Zásilkovnu.