Proč Python na stránce PHP developera? Protože jde paradoxně o můj nejoblíbenější programovací jazyk. Učil jsem se a používám ještě pár jiných jazyků, ale tohle je mazel, který přináší radost z neustálého objevování a z rychle dosažených výsledků. Ve srovnání s jinými jazyky v něm narážíte jenom na minimum chybových hlášení. Proč? Protože je jednoduchý, přehledný a jedná se skutečný vyšší programovací jazyk s vysokou mírou abstrakce (narozdíl například od C++). Úžasná je také rozmanitost volně dostupných modulů s nimiž lze řešit věci, které byly dříve vidět jen v říši sci-fi.

Při hraní s Pythonem mi došlo, že musím řadu poznatků přehledně zaznamenat pro pozdější využití, nebo zkrátka jen proto, že jde o hodně zajímavé věci, které by se mohly hodit i někomu jinému. Myslel jsem od začátku na to, aby zápisky byly přehledné a obsahovaly jenom nejnutnější informace potřebné k praktickému testování.

PythonV IT se pohybuji už od roku 1995. Za tu dobu jsem se setkal s množstvím vycpávkových IT knih, což jsou knihy, ve kterých se autoři snaží především o co nejvyšší počet stran, aby bylo možné nastavit vysokou cenu. Jako čtenář takové knihy nenávidím, protože mne okrádají o čas a většinou je ani nedočtu. Pokud se chci něco nového naučit, nepotřebuji znát veškeré specifikace tříd nebo funkcí, ani mi nijak studium neulehčí, když autor sepíše přesný postup krok za krokem. Potřebuji najít jen to podstatné, co mi umožní experimentovat a učit se na vlastní pěst rychleji, než kdybych musel procházet online specifikace a manuály. Kvalitní přehledné knihy chci mít po ruce také proto, abych se měl o co opřít a mohl si znalosti kdykoliv rychle oživit.

Je kniha „Python prakticky“ vhodná i pro Vás?

Třeba jste o Pythonu slyšeli zatím jen něco málo. Je také možné, že v Pythonu již programujete, anebo se o něj přinejmenším zajímáte, snad díky jeho stále rostoucí popularitě. Rád bych Vám v knize naznačil některé oblasti, které třeba Váš zájem o kreativní programování ještě zvýší.

Je tato učebnice vhodná i pro začátečníky?

Pro naprosté začátečníky, kteří se nikdy nesetkali například ani s příkazem if, kniha vhodná spíše není. Nevysvětluji obecně známé naprosté základy. Místo toho jsem se zaměřil na praktické využití, skrze které je však možné se naučit mnohem víc, než pouhým pročítáním teorie. Na druhou stranu musím upřesnit, že z jedné třetiny jsou v učebnici i úplné základy, jako například řízení běhu programu, datové typy (řetězce, seznamy, slovníky, tuple), regulární výrazy, práce se soubory a složkami. Takže je vlastně kniha vhodná i pro začátečníky, ale ne pro ten typ začátečníků, který si chce o programování jenom číst. Musíte si ve druhém okně otevřít editor a rovnou vše zkoušet, jinak kniha pro vás vhodná není.

Chcete se v budoucnu věnovat Pythonu profesionálně?

Praktické ukázky uvedené v knize se Vám na profesní cestě jistě mohou hodit. Ukážu vám například, jak lze jednoduše generovat z dat faktury, nebo štítky s čárovými kódy, grafy a obrázky.

Potřebujete se Python naučit jen kvůli studiu a jinak Vás příliš nezajímá?

V tom případě se Vás pokusím na řadě příkladů přesvědčit, že Python může být i skvělá zábava na dlouhé večery. Neznám v celé IT branži nic lepšího, než pocit uspokojení, který se dostavuje vždy, když program dělá přesně to, co od něj očekávám, i když jde o velmi složité věci. Připadám si potom jako čaroděj. Python dokáže třeba i číst nápisy v pohyblivém videu nebo rozpoznávat obličeje. (Na toto však bohužel v knize nebyl prostor.)

Máte děti a chcete je trochu navnadit na programování?

I v tomto může být Python nápomocný. Součástí je totiž modul Turtle, který je zaměřený právě na výuku dětí. Trochu jsem tento modul v knize rozebral.

Počet stran: 98

Kniha je plná obrázků, které umožňují rychlou orientaci. Ukázka je ke stažení zde.

 

Ke stažení ihned po potvrzení platby

Nebudu Vám zde psát podvodné chytáky typu přeškrtnutá cena 1500 Kč a jiné nesmysly. Předpokládám, že o Python se zajímají jenom inteligentní uživatelé, kteří vědí, že přeškrtnuté ceny se u produktů uvádí jen proto, abychom měli pocit, že je produkt úžasně zlevněný. Cena knihy je 98 Kč vč. DPH. Knihu ve formátu PDF si můžete stáhnout ihned po potvrzení platby. V případě dotazů mne můžete kontaktovat na e-mailu franek tecka petr zavinac seznam.cz.


Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.