Programování je má vášeň už od 13 let, kdy jsem se prvně dostal k počítači. Jednalo se o ZX Spectrum. I po těch letech bych si asi ještě něco z assembleru vybavil, z Basicu také. Zkoušel jsem později samozřejmě řadu dalších jazyků, od Pascalu až po Céčko a Javu. Nejvíce mi však sedlo PHP, protože se dá snadno a rychle využít při podnikání a úplně nejlepší je na postupné zdokonalování kódu. S Javou byl problém tvořit kód, ve kterém by se dalo vyznat i po delší době a vývoj byl zdlouhavý. Na Javu zkrátka nemám buňky a po roce intenzivního studia jsem tento jazyk zavrhl.

Pracovně jsem programoval zatím jen pro mojí firmu. Věřím, že ve stálém zisku jsme především díky tomu, že neustále pracuji na našich e-shopech a podpůrných webech. To si konkurence při aktuální průměrné hodinové sazbě 1000 Kč/hod jen těžko může dovolit. Stěžejní je práce na interním systému řízení mé firmy, který je založen na gamifikaci.

Po téměř dvaceti letech aktivního bastlení v php a souvisejících jazycích si začínám uvědomovat, že bych musel být absolutně geniální, abych dokázal udržet krok a mohl si dovolit stavět weby jenom na mém vlastním kódu. Evoluci nelze zastavit. Konkurenceschopnost webů a rychlost jejich výstavby je vždy na prvním místě, takže jsem pomalu ale jistě nucený stavět již téměř výhradně na platformách, které jsou spravované a vyvíjené tisíci vývojáři – tzn. například na WordPressu. Přitom je zřejmé, že ani při maximálním „vytunění“ a velkém štěstí na hosting není možné WordPress a podobné přebujelé obludy dostatečně zrychlit. Rychlost načítání stránek u WordPressu se nikdy nemůže vyrovnat rychlosti načítání jednoduchého kódu. Jenže čas potřebný k výstavbě na obludě je mnohem menší, než v případě jednoduchého kódu. Nepřišel jsem na to jak vyvíjet rychleji než ohromné komunity spravující obludy. Je zřejmé, že to rychleji nejde.